niesamodzielne dziecko a przedszkole

Wszystko o dzieciach w wieku przedszkolnym

niesamodzielne dziecko a przedszkole

Postprzez olga223 » Śr cze 14, 2017 9:07 am

cześć, nasz synek powinien od wrzesnia pójść do przedszkola tyle że jest problem… Olek jest nie do końca samodzielny, tzn nie potrafi np zawiązać bucika, woli zeby mama go karmiła zamiast jeść ładnie samemu, niby nie potrzebuje pieluchy ale czasem jak się bawi to nie pójdzie sam tylko ja widzę że się kręci i ewidentnie potrzebuje do toalety ale dopiero na moje zapytanie stwierdza że tak i biegnie. Próbuję go nauczyć tych wszystkich rzeczy ale idzie powoli :( jest zdrowym dzieckiem tylko tak nie zawsze sobie radzi. Nie wiem co robić, boje się że nie będa nas chcieli przyjąć do miejscowego przedszkola, tam są dość ostre panie a jedna to jeszcze mnie uczyła… boję sie też że dostanę reprymendę że dziecka nie nauczyłam takich rzeczy podstawowych :(
olga223
Początkujący

Re: niesamodzielne dziecko a przedszkole

Postprzez PrzedszkoleGorzków » Pn cze 19, 2017 7:41 am

Przede wszystkim nauka samodzielności wymaga od rodziców olbrzymiej dozy cierpliwości i czasu. Nikt nie nauczył się wiązać butów czy jeść widelcem za pierwszym razem. Kluczowe jest, aby nie wyręczać dziecka w tych czynnościach, ale wytrwałe tłumaczyć i pokazywać, jak może wykonać je samo. Tym, czego absolutnie nie wolno robić jest porównywanie dziecka z innymi. Stwierdzenie “Zosia jest młodsza, a umie sama jeść” na pewno nie sprawi, że dziecko zacznie sprawnie posługiwać się sztućcami, za to może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Więcej wskazówek na temat uczenia dziecka samodzielności znajdziesz na naszym blogu: http://www.przedszkole.wieliczka.pl/blog/jak-uczyc-dziecko-samodzielnosci. Macie jeszcze całe wakacje, żeby poćwiczyć z synkiem te czynności, które przydadzą mu się w przedszkolu. Jeśli jakiejś do końca nie opanuje, nie ma katastrofy. W przyjaznym przedszkolu są pomocne i wyrozumiałe wychowawczynie, trzeba im tylko zasygnalizować sytuację.
PrzedszkoleGorzków
Początkujący

Postprzez laura » Wt cze 20, 2017 9:17 am

gdyby którakolwiek z tych sytuacji się zdarzyła to od razu bym się odwróciła na pięcie i zapisała dziecko gdzie indziej, co to znaczy reprymenda albo nie przyjmą?! każde dziecko sie rozwija w swoim tempie, wiadomo że to są wciąż tylko dzieci i potrzebują opieki. nie przejmowałabym sie tylko poszukała przedszkola w którym jest zrozumienie dla takich rzeczy, może prywatne - podobno są lepsze
laura
Początkujący

Postprzez PrzedszkoleGorzków » Śr cze 21, 2017 10:13 am

To nie jest tak, że wszystkie prywatne przedszkola są lepsze, nie da się tego uogólnić. Zarówno wśród placówek prywatnych, jak i publicznych można wyróżniać te lepsze i te słabsze. Natomiast tym, co przeważnie wyróżnia przedszkole prywatne jest mniejsza liczba dzieci, przez co wychowawcy mogą więcej uwagi poświęcić każdemu z nich. U nas, w Prywatnym Przedszkolu w Gorzkowie grupy liczą maksymalnie 20 osób - dziećmi zajmują się dwie panie wychowawczynie plus jedna pani do pomocy. Oprócz tego przedszkolaki mają kontakt z prowadzącymi język angielski, zajęcia teatralne, taneczne czy plastyczne. Zapraszam do kontaktu w razie dodatkowych pytań.
PrzedszkoleGorzków
Początkujący

Postprzez poziomka » Pt cze 23, 2017 3:53 pm

A nie możesz wybrać innego przedszkola? Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale na pewno bardzo fajne podejście mają panie w przedszkolu Wesołe siódemki w Katowicach.
poziomka
Początkujący

Postprzez kamilkao » Cz lis 30, 2017 9:57 am

Też jestem zdania, że warto wybrać taką placówkę, która będzie w stanie zaopiekować się Twoim dzieckiem a przy okazji tej samodzielności go nauczyć :) Jeśli jesteś z Warszawy to zerknij sobie na ofertę przedszkola Te Vizja ( na Wawrze ). Z tego co słyszałam to mają jeszcze siedzibę w Gdańsku. Nasz synek chodzi tam od września - sporo od tego czasu się nauczył i na pewno jest już bardziej samodzielny :)
kamilkao
Początkujący

Powrót do Przedszkolaki